Odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie siatkówki to schorzenie oka, które polega na oddzieleniu siatkówki od naczyniówki. Choroba początkowo przebiega bezobjawowo, ale w konsekwencji może powodować poważne zaburzenia lub utratę wzroku. Odwarstwienie siatkówki to nagły stan wymagający pilnej interwencji specjalistycznej.

Odwarstwienie siatkówki

Przedarciowe odwarstwienie siatkówki

Najczęściej występuje u osób z krótkowzrocznością, a także u pacjentów po zabiegu usunięcia zaćmy – bezpośrednim czynnikiem sprawczym w tej grupie pacjentów jest wysiłek fizyczny.

Przyczyną odwarstwienia siatkówki może być też osłabienie struktury siatkówki związane z wiekiem ,tylne ostre odłączenie ciała szklistego, zwyrodnienia kraciaste, uraz, bezsoczewkowość.

Objawy: początkowe objawy to pajęczynki, liczne ciemne kropki oraz obrączkowe zmętnienie, poruszające się przy ruchach oka, obecność w polu widzenia błysków światła, inaczej nazywanych fototopsjami obniżoną ostrość wzroku, ubytki w polu widzenia wskazujące jednoznacznie na odwarstwienie siatkówki, w skrajnych przypadkach powstaje tzw. „zasłona przed okiem”.

Trakcyjne odwarstwienie siatkówki

Może występować z powodu zapalenia błony naczyniowej, siatkówki, zapalenia wewnątrzgałkowego oka, retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej, retinopatii wcześniaczej, uszkodzenia tylnego odcinka oka.

Objawy: brak typowych dla OS błysków i mętów, wolno rozwijające się ubytkami w polu widzenia, trakcją szklistkowo-siatkówkową w badaniu oflalmoskopowym.

Wysiękowe odwarstwienie

Wtórne do innych chorób oczu. Najczęściej pojawia się z powodu obecności guzów naczyniówki, zapalenia tylnego odcinka twardówki, guzów naczyniowych zapalenia martwiczego siatkówki, nadciśnienia, zatrucia ciążowego czy neowaskularyzacji.

Odwarstwienie siatkówki

W diagnostyce oraz różnicowaniu postaci odwarstwienia siatkówki, niezbędne jest badanie USG oka.

Leczenie odwarstwienia siatkówki

Leczenie przedarciowego odwarstwienia siatkówki – to leczenie operacyjne. W zależności od rodzaju, wielkości i lokalizacji OS wykonuje się opasanie gałki ocznej, wszczep plomby przyszywanej do ściany gałki ocznej, drenaż płynu, aplikacja do oka gazu lub oleju silikonowego jako endotamponady. W trakcyjnym OS stosuje się witrektomię z uwolnieniem siatkówki od pociągających ją błon przedsiatkówkowych i podsiatkówkowych;Odwarstwienia siatkówki wysiękowe wymagają leczenia przyczynowego.

 

Więcej informacji: OPTOMEDYK / Diagnostyka / USG oka