Angiografia fluoresceinowa AF
Opis badania
Angiografia fluoresceinowa to badanie polegające na wykonaniu serii fotografii dna oka lub tęczówki po dożylnym podaniu środka cieniującego -fluoresceiny. Badanie pozwala na uwidocznienie krążenia w naczyniach siatkówki i pośrednio błony naczyniowej oraz umożliwia ocenę stanu nabłonka barwnikowego siatkówki i naczyń krwionośnych siatkówki, które nie są widoczne w trakcie wziernikowania dna oka. W prawidłowych warunkach naczynia siatkówki nie przepuszczają substancji krążących wraz z krwią, także fluoresceiny.
Angiografia ułatwia rozpoznanie choroby, mechanizm powstania, ocenia postęp choroby oraz pozwala dostosować metody leczenia.
Wskazania do AF:
- Cukrzycowe powikłania w narządzie wzroku – retinopatia cukrzycowa. Angiografia AF pozwala na ustalenie miejsca i rozległości obszaru, który powinien być poddany laseroterapii oraz w monitorowaniu efektywności zabiegu fotokoagulacji.
- Obrzęk plamki, czyli centralnej części siatkówki. Angiografia AF pozwala rozpoznać mechanizm obrzęku i dostosować do tego odpowiednią metodę leczenia.
- Zwyrodnienie plamki – w szczególności degeneracja związana z wiekiem (AMD). Występuje w 2 formach – suchej, zanikowej i wysiękowej. Wysiękowa forma AMD jest wywołana patologicznym rozplemem drobnych naczyń krwionośnych. Uwidocznienie obszaru neowaskularyzacji dzięki angiografii AF w połączeniu z wynikiem badania OCT (Optyczna Koherentna Tomografia), pozwala na podjęcie decyzji o leczeniu substancjami, które hamują wzrost nieprawidłowych naczyń, czyli iniekcjami anty-VEGF.
- Zakrzepy naczyń żylnych siatkówki. Ocena braku perfuzji i konieczności laseroterapii.
- Nowotwory dna oka, które posiadają własne nieprawidłowe unaczynienie. Angiografia AF umożliwia ich różnicowanie z innymi zapalnymi lub zwyrodnieniowymi zmianami wewnątrzgałkowymi.
Przygotowanie do badania
Podanie fluoresceiny może powodować przejściowe nudności, a nawet wymioty. Należy zatem być przed badaniem na czczo, a przynajmniej kilka godzin po lekkim posiłku. Badanie wykonuje się przy źrenicach maksymalnie rozszerzonych kroplami, które przez około 4 godziny pogarszają widzenie i mogą powodować światłowstręt.
Przeciwwskazania do badania:
- uczulenie na fluoresceinę lub jod,
- ciąża lub karmienie piersią,
- ciężka niewydolność nerek, astma oskrzelowa (alergie powiązane z astmą oskrzelową),
- przebyty w ostatnim czasie udar niedokrwienny/krwotoczny mózgu, przebyty w ostatnim czasie zawał serca (badanie możliwe do wykonania po upływie 3 miesięcy od w/w dysfunkcji),
- stan po zabiegu wszczepienia by-passów (badanie możliwe do wykonania po upływie 3 miesięcy od w/w dysfunkcji),
- brak logicznego kontaktu z pacjentem/świadomej zgody na wykonanie badania
Opis badania
Pacjent siedzi przed aparatem z głową opartą nieruchomo na specjalnej podpórce. Po dożylnym podaniu pacjentowi środka kontrastowego (fluoresceiny), wykonuje się serię zdjęć dna oka, towarzyszą temu błyski światła. Badanie, w zależności od jego celu, może trwać z przerwami od 30 do 60 min.
Po badaniu skóra, spojówki oka i śluzówki przybierają czasowo żółty odcień z powodu obecności barwnika w całym krwiobiegu.
Fluoresceina wydala się z organizmu przez nerki, dlatego też przez jedną dobę mocz jest żółto-zielonkawy, co nie powinno niepokoić badanego.
Badanie może być powtarzane wielokrotnie w ciągu życia, a także wykonywane u pacjentów w każdym wieku. U małych dzieci,ze względu na możliwość braku współpracy,badanie wykonuje się rzadko.
Badania są udokumentowane kompletem zdjęć fotograficznych oraz opisem wykonanym przez naszych specjalistów.
Angio-OCT
W niektórych przypadkach, głównie do oceny plamki żółtej, istnieje możliwość wykonania bezinwazyjnego badania angiografii, czyli bez potrzeby dożylnego podawania kontrastu (fluoresceiny).
Badanie pozwala ocenić mikrokrążenie i strukturę naczyń krwionośnych siatkówki, jest całkowicie bezinwazyjne oraz bardzo bezpieczne i powtarzalne.
Badanie Angio-OCT polecane jest najczęściej przy schorzeniach oczu takich jak:
- zwyrodnienia plamki żółtej (AMD),
- torbielowaty obrzęk plamki jako powikłanie operacji zaćmy,
- po zakrzepie naczyń siatkówki (CME),
- cukrzycowy obrzęk plamki (DME) lub
- chorioretinopatia surowicza (CRS)