Angio-OCT

Angio-OCT to najnowsza nieinwazyjna metoda obrazowania mikrokrążenia w siatkówce, choriokapilarach oraz w naczyniówce.

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod obrazowania naczyń takich jak angiografia fluoresceinowa oraz indocyjaninowa Angio-OCT nie wymaga podania barwnika, ani specjalnego przygotowania. Dlatego jest badaniem, które może być bardzo przydatne u pacjentów wymagających regularnej kontroli i obserwacji mikrokrążenia oraz u osób, które mają liczne obciążenia internistyczne i przeciwwskazania do podania fluoresceiny czy indocyjaniny.

angio-oct

Obrazy En face pozwalają na przeglądanie angiogramów od błony granicznej wewnętrznej aż do naczyniówki, co pozwala ocenić splot naczyniowy, fragmenty wewnętrznej naczyniówki, zewnętrznej siatkówki choriokapilary i inne obszary. Badanie trwa zaledwie kilka minut.

Angiografia OCT jest idealna dla obrazowania i obserwowania mikrokrążenia w chorobach plamki, takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), makulopatia cukrzycowa, zakrzepy i zatory naczyń siatkówki oraz teleangiektazje plamki. Badanie to nie obrazuje miejsc przecieku.

Dodatkowo wzrasta zainteresowanie obserwacją mikrokrążenia wokół nerwu wzrokowego w jaskrze oraz innych chorobach nerwu II.

 

Więcej informacji: OPTOMEDYK / Choroby oczu / Zwyrodnienie plamki